Mirisanje čepa – Vinski ritual ili mit?

Što nam otkriva mirisanje čepa?

Jeste li se ikada našli u restoranu gdje vam sommelier ili konobar s puno pažnje položi čep boce vina pored tanjura? Odmah se pojavi ono klasično pitanje: “Što sada? Trebam li ga pomirisati, dotaknuti ili ga samo ignorirati?” Volim rasvijetliti ovakve situacije jer one često otkrivaju šarm i povijest vinske kulture.
Vjerovali ili ne, praksa stavljanja čepa na stol potječe iz 18. stoljeća! Tada su ugostitelji bili poznati po tome što su prazne boce skupih vina punili jeftinim sadržajem, zatvarali ih novim čepovima i prodavali kao premium vina. Kako bi spriječile ovu prevaru, vinarije su počele brendirati čepove, a restorani su ih počeli stavljati pred goste kao dokaz autentičnosti vina.

Ali što danas radimo s tim čepom? Istina je, mirisanje čepa često ne donosi puno informacija. Nedostaci poput plijesni (poznate kao “cork taint”) neće biti otkriveni na samom čepu, već u mirisu i okusu vina. Čep može otkriti ponešto – na primjer, ako je potpuno suh, može značiti da vino nije bilo pravilno skladišteno. Vlažan čep, s druge strane, govori da je boca bila uspravno pohranjena i da je vino moglo biti u kontaktu s kisikom, ali to nije konačan dokaz ispravnosti.

Zapravo, ono što bi trebali učiniti jest samo provjeriti je li naziv na čepu isti kao i na etiketi boce. To je mala provjera autentičnosti vina koja dolazi iz tradicije, ali u moderno doba, više se pouzdajemo u vlastita osjetila kada kušamo vino.

Dakle, sljedeći put kada dobijete čep na stol, osjetite ga, pogledajte ga, ali znajte da konačna riječ leži u čaši, ne na stolu.

Pluteni vs. navojni čep: Kako je “skromni vijak” osvojio svijet vina

Pluteni čep i vino imaju dugu ljubavnu priču – zvuk otvaranja boce, onaj prepoznatljivi “pop”, evocira slike starog svijeta, tradicije i romantike. No, negdje krajem 20. stoljeća na sceni se pojavio skromni navojni zatvarač i počeo ugrožavati ovu idilu. Kako se to dogodilo?

Sve je počelo s problemom zvanim TCA (2,4,6-trikloranizol), glavnim krivcem za takozvano “vino na čep” ili „corked“ kako bi se reklo na engleskom. Taj kemijski spoj, koji nastaje zbog reakcije gljivica s klorom ili prirodnim spojevima u plutu, odgovoran je za neugodan miris i okus vlažnih novina u vinu. Zamislite frustraciju vinara i potrošača kada otvore skupu bocu samo da bi otkrili da je nepitka! Krajem 1990-ih ovaj je problem dosegao vrhunac – procjenjuje se da je čak 5-7% svih vina tada bilo kontaminirano TCA-om.

Australci su odlučili nešto poduzeti. U dolini Clare, regiji poznatoj po svojim vrhunskim Rieslinzima, vinari su 2000. godine kolektivno odlučili prijeći na navojne zatvarače. Novi Zeland je brzo uslijedio. Danas su ove zemlje pioniri u korištenju navojnih čepova – čak 45% australskih i 85% novozelandskih vina dolazi s vijčanim zatvaračem.

Zašto navojni zatvarači?

Navojni zatvarači nisu samo jeftiniji i praktičniji; oni također eliminiraju rizik od TCA. Vina za svakodnevnu konzumaciju posebno su profitirala jer navojni čep omogućava jednostavno otvaranje i ponovno zatvaranje. No, ključna prednost je konzistentnost – nema iznenađenja s “pokvarenim” vinom.

Ali tu su i zanimljive činjenice koje možda niste znali:

  1. Navojni zatvarači i odležavanje vina: Iako su navojni zatvarači nekada smatrani neprikladnima za odležavanje, istraživanja su pokazala da mogu savršeno očuvati vino tijekom desetljeća, omogućavajući kontroliranu mikrooksidaciju. To je prava revolucija za vrhunska vina!
  2. Eko-prijateljska opcija: Navojni čepovi mogu biti održiviji jer su izrađeni od aluminija koji se lako reciklira. S druge strane, pluto dolazi iz obnovljivih izvora, ali berba pluta je energetski zahtjevna i povezana s dugotrajnim procesima.
  3. Marketinški efekt: U mnogim dijelovima svijeta, poput SAD-a i Europe, navojni čepovi su stekli popularnost među mlađim generacijama. Oni simboliziraju moderan, opušten pristup vinu – otvorite bocu bez otvarača i uživate u trenutku.
  4. Nisu svi navojni čepovi jednaki: Postoji širok raspon kvalitete – neki navojni čepovi omogućuju kontrolirani ulazak kisika, dok drugi pružaju hermetičko zatvaranje, što ih čini prilagodljivima za različite stilove vina.

Što je s plutenim čepovima?

Pluteni čepovi se ne predaju bez borbe. Industrija pluta uložila je milijune u istraživanje i proizvodnju TCA-free čepova. Danas su dostupni tzv. tehnološki čepovi – izrađeni od recikliranog pluta, sterilizirani i sigurni za uporabu. Oni pružaju autentičan osjećaj pluta bez rizika uz mogućnost zadržavanja tradicije kao što je mirisanje čepa.

Budućnost je raznolika

Hoće li navojni zatvarač u potpunosti zamijeniti pluto? Vjerojatno ne. Pluteni čep ostaje simbol tradicije, prestiža i luksuza, dok vijčani zatvarač nudi praktičnost i pouzdanost. Možda će konačno rješenje biti jednostavno – da svako vino dobije zatvarač koji najbolje odgovara njegovom karakteru.

Pa, što vi mislite? Pluto ili vijak? Tradicija ili moderna praktičnost? I svakako otvorite sljedeću bocu uz užitak, bez obzira na zatvarač!

Cin Cin!

Blog